İslâm, İslamiyet
ESSELÂMU ALEYKÜM VE RAHMETÜLLÂHU VE BEREKÂTUHU

Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Admin
Mesaj Sayısı : 22
Puan : 60
Teşekkür edilmiş : 1
Kayıt tarihi : 06/12/17
Kullanıcı profilini görhttp://islamiyet.hareketforum.net

Efendimiz (A.S.M.)'in Sünneti

Bir Cuma Ara. 08, 2017 11:57 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Sünnet Kur'an'ın ayrılmaz bir parçasıdır. İmran Bin Husayn (ra) bize Kur'an yeterlidir, sünnete gerek yoktur, diyen adama şöyle seslenir; "Ahmak herif, sen Kur'an'da öğle namazının dört rekat olduğunu, kıraatını gizli okunacağının hükmünü bulabilirmisin? Kur'an bazı şeyleri bize kapalı bırakmış sünnet onları açıklamıştır." Abdullah bin Mesud (ra.) "Allah'ın yaradılış şeklini değiştirenlere lanet ettiğini" haber verirken bir kadın "Bunlar Kur'an da varmı? diye sorar." Abdullah bin Mesud (ra.) şöyle der; "Var tabi, sen şu ayeti okumuyormusun?"; "Resulullah size neyi emrederse onu yerine getiriniz neyi yasaklarsa ondna kaçınınız." (Haşr. 7).

Sünnete bağlılık dini zorunluluktur.


Efendimiz (A.S.M.) "Size emrettiklerimi yerine getirin,yasakladıklarımı da gücünüz yettiğince ter edin." buyrmuştur. (müslim, 412, İbn Mace, Mukaddime,1.) Sünnete bağlılık dini bir zorunluluktur. éKur'an bize yeterlidir" düşüncesiyle sünneti ihmal etmek tarişh boyunca bütün bid'ad frıkalarının ortak özelliği olan gizli bir hıyanet çeşididir. Hz Peygamber (S.A.S.) bu durumun ilerde ortaya çıkacağını haber vererek, dini hiç bir kaygısı olmayan bu insanlardan bizi sakındırmıştır. "Tok karınlı koltuğuna yaslanıp size : "Kur'an yeterlidir; Kur'an neyi helal kılmışsa onu helal bilin; neyi haram kılmışsa onu haram bilin." diyen adamların çıkması yakındır. Haberiniz olsun dikkatli olun: Bana Kur'an ile birlikte (Hüküm bakımından) onun bir benzeri (sünnet) de verilmiştir." (Ebu Davud, Sünne,6, Ahmed Bin Hanbel, Müsned IV/131).

Selam ve Dua ile
__________________
"Ey Kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir".. (Zümer 53)
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz